Kapat
Wordpress Tema Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Wordpress 731 0

WordPress Tema Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

NOT: Eğer cidden tema seçimi yapacaksan makalemi sonuna kadar okumanı tavsiye ederim arkadaşım.

Hepinize selamlar arkadaşlar siz hiç cırtlak renkleri olan, sitede dolaşılmasını zorlaştıran, yavaş, düzgün olmayan bir temaya sahip bir siteye girmek ister misiniz yada o sitede herhangi bir şey arar mısınız arayanlarda olur gerçi de neyse biz konumuza geçelim temalar bir web sitenin omurgası gibidir bu benim görüşüm tabi yani siteyi ayakta tutan canlandıran temalardır. E baksana bu temalar ne kadar önemli  peki bu kadar önemli olan bu temaları seçerken neleri dikkate alarak seçim yapmalıyız.

1)SEO Uyumu

tema seo uyumu

SEO Nedir? Bilmiyorsanız Tıklamanız da Fayda Var!

Bana göre listenin en başında olması gerekiyor hatta omurilik diyebilirim ;D çünkü SEO uyumu olmayan bir tema düşünün yani yavaş, W3C kurallarına uyum sağlamayan, mobil tasarımı olmayan yani demek isteğim şu ki seçeceğiniz tema ilk önce SEO uyumlu olsun, hızlı olsun, W3C kurallarına uyum sağlasın he bu arada W3C temanın SEO uyumlu ve temiz kodlanmış mı kodlanmamış mı onun değerlendirmesini yapar ha bide breadcrumb var mı ona da bakın breadcrumb mesela şuan bu makaleyi okurken üst makalenin üstünde bulunan Anasayfa / WordPress / Wordpress Tema Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? bu çok önemli bir faktör ziyaretçi böylece sitenizde kaybolmaz nerede olduğunu bilir. Tabi daha bu uzar gider ben yarıda kestim haberiniz olsun makalemi okuduktan sonra derin bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

2)Hız Ve Responsive Tasarım

responsive tasarımtema hızı

Yani hızlı olmayan bir temayı kim ne yapsın değil mi gerçi bir takım eklentiler kullanarak responsive tasarımı elde edersiniz ama oda siteyi yorar yani alacağınız temanın hızını bir kontrol edin derim demo sayfasını hız ölçme siteleri ile ölçün ona göre seçim yapın mobil tasarım olursa mobil dende ziyaretçiniz eksik olmaz diğer türlü çıkıveriyorlar.

3)Magazin, Blog, Portal Vs Seçimi

Magazin, Blog, Portal Vs Seçimi

Açıyorsunuz bir blog sayfası sonra gidip bir magazin teması koyuyorsunuz be kardeşim sen sitende haber mi yayınlıcan yoksa aradan araya içerik girip paylaşıcan mı haber benim blogum hem kişisel bir blog değil sadece kendim yazı yazıyor olabilirim ama hayatımı anlatan bir makale var mı yok genel olarak internet bilgisayar vb kategorilerde makaleler hazırladığım için bu teknoloji temasını seçtim gayette hoş bir tema bana göre yani kişisel bir blog açıp ta gidip teknoloji temasını kullanmayın mesela kişisel blog adını andıracak sadece bir tema olsun.

Yine 1.bölümde bahsettiğim breadcrumb özelliğine dikkat etmeyi unutmayın. Tamam bunu sizde ekleye bilirsiniz eklentileri var hatta internette aratarak kodunu da bulabilirsiniz ama temayı kodlayan kişi her şeyi ona göre ayarlamıştır benim düşüncemde siz bu ayarları bozmuş olursunuz yönünde artık ne kadar doğru düşünüyorum bilemem ;D yanlış düşünüyorsam yorumlarda belirtirseniz sevinirim.

4)İçeriklerin Bulunduğu Alan

tema içerik bölümü

Benim yazılarımı okurken sıkıntı çekiyor musunuz zannetmiyorum ama içimden sormak geldi. Neyse omurga, omurilik hepsinden bahsettim şimdi sıra kalbe geldi yani siz google bir konu aratıyorsunuz girdiniz siteye yazıları okumakta bile zorluk çekiyorsunuz ne yaparsınız yorumlarda belirtir misiniz merak ettim de. Bence siteyi terk eder başka siteleri ziyaret edersiniz diye düşünüyorum ben çünkü ben öyleyim yani içeriklerin, makalelerin bulunacağı alanda önemli bir etkendir dostlar.

5)Destek Almak

destek

Yukarıda bahsetmiştim işte breadcrumb konusunda yani eklenti veya kod ile ekleyebilirsiniz ama temanın yapısının bozulmasına neden olabilirsiniz temayı temayı yapan kişiden daha iyi hiç kimse bilemez emin olun dünyanın en programcısını bile getirseniz çünkü fonksiyonlardır tanımlamalardır hepsinin yerini temayı kodlayan biri biliyor kısaca. Bundan kastım demek istediğim siz paranıza kıyıp temayı aldınız demi oluşabilecek herhangi bir sorunda satın aldığınız kişiden destek almanız lazım destek konusunda dikkat etmenizi öneririm.

evet bu makalemin de böylece sonuna gelmiş bulunuyoruz dostlar eğer aklınıza takılan sorular olursa veya yardım almak istediğiniz konu yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Okumak İstermisin:   Sitemap (Site Haritası) Nedir? Ne İşe Yarar?

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir