Kapat
WordPress-Mail-SMTP-AyarlarıContact-Form7-Hatası-Çözümü
Nasıl Çözülür? 352 2

WordPress Mail SMTP Ayarları(Contact Form 7 Hatası Çözümü)

Neden Böyle Bir Hata Alıyoruz?

Genel olarak wordpress site sahiplerinin kullandığı ücretsiz iletişim formu olan Contact Form 7‘yi kullanır fakat çoğu kullanıcının karşılaştığı bir sorun mevcuttur ileti göndermeye çalıştığınızda “Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.” hatasını alırsınız. Yani Contact Form 7 çalışmaz ve ileti gönderilmez yani ziyaretçileriniz bu forum sayesinde size mesaj gönderemez. Bu hata ile ilk kez karşılaştığımda eklentiyi ilk yüklediğim zaman sürekli iletişim formu ayarlarından bir yerleri değiştirip tekrar deniyordum hatta eklentiyi silip tekrar yüklediğim bile oldu ama sonuç düzelmedi o zamanlar alastyr firması ile çalışmaktaydım destek talebi açtım ve SMTP ayarlarını ayarlamam gerektiğini söylediler.

smtp

Sebebi host sunucularının spam mailler göndermesine engel olmak için mail fonksiyonlarını kapalı tuttuklarını söylediler. Ve benimde Contact Form 7 eklentisini sorunsuz bir şekilde kullanabilmem ve diğer mail fonksiyonlarını(Mesela WordPress panel şifresini sıfırlamak için mailinizi yazsanız bile mailinize sıfırlama işlemi için bir mesaj gelmez) kullana bilmem için ayarları SMTP üzerinden mail göndericek şekilde ayarlamam gerektiğini belirttiler. Bu gün bu eklentiyi kurduğumda aynı sorunla karşılaşınca bende bu makaleyi yazdım.

WordPress SMTP Ayarları

Bu ayarları yapmak için bir eklenti kullanacağız eklentinin adı WP Mail SMTP by WPForms WordPress admin panelindeki yeni eklenti ekle bölümünü kullanarak eklentiyi yükleyin.

Eklentiyi yükledikten sonra aşağıdaki ayarları yapın.

WP Mail SMTP by WPForms Ayarları(Resimlere Tıklayarak Büyütebilirsiniz)

Wordpress-SMTP-Ayarları

wp-mail-smtp-ayarları

 • From Email: Bu alana maillerin gitmesini istediğimiz mail adresini giriyoruz. Siteden aldığımız herhangi bir mail bu adrese gidecek.
 • From Name: Buraya isterseniz mail adresinizde ki isminizi isterseniz de kafadan bir isim yazabilirsiniz orası size kalmış.
 • Mailer: Zaten bu hatayı almamızın sebebi host sunucumuzda PHP Mail kapalı olduğu içindir. Dolayısıyla mailler SMTP üzerinden gönderileceği için Send all WordPress emails via SMTP‘yi seçiyoruz.
Okumak İstermisin:   Wordpress İçin Olmazsa Olmaz Eklentiler Güncel 2017

SMTP Options Bölümü

Önde hostinginizde bir e-posta adresi açın.

 • SMTP Host: Genel olarak tüm firmalar mail.alanadi.com şeklinde kullanıyor yani buraya mail.alanadınız.com yazacaksınız garanti olsun diyorsanız firmanız’dan bilgileri isteyebilirsiniz.
 • SMTP Port: 587
 • Encryption: No encryption seçeceğiz.
 • Authentication: Yes: Use SMTP authentication‘ı seçiyoruz.
 • Username: Buraya da hostingimizde açmış olduğumuz e-posta adresini giriyoruz.
 • Password: Buraya da hostingimizde açmış olduğumuz e-posta adresinin şifresini giriyoruz.

İşlemler bu kadar Save Changes(Değişiklikler Kaydet) butonuna basarak ayarlarınızı kaydediniz ve artık sitenizde sorunsuz bir şekilde mail alımı ve gönderimi yapabilirsiniz.

Sorularınızı ve merak ettiklerinizi ayrıca eğer sorun yaşarsanız yaşadığınız sorunu yorum yaparak belirtebilirsiniz elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

“WordPress Mail SMTP Ayarları(Contact Form 7 Hatası Çözümü)” üzerine 2 yorum

 1. Ali Can Aslan dedi ki:

  Her seferinde PhpyMyadmin le uğraşmaktan kurtardın beni dostum. Faydalı bir yazı olmuş. Sayende sorunumu halledebildim.

  1. Halil Beycan dedi ki:

   ne mutlu bana yarımım dokunduysa 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir