Kapat
Wordpress Dış Linkleri Otomatik Nofollow Yapma
Wordpress 576 0

WordPress Dış Linkleri Otomatik Nofollow Yapma

Link inşasının SEO açışından büyük bir önem arz ettiğini çoğu makalemde belirtmiştim sitenizden başka bir siteye link verdiğiniz linkler yani dış linker nofollow ve dofollow olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Nofollow Link Nedir? Ne İşe Yarar?

Sitenizde verdiğiniz dış linkleri nofollow olarak belirtirseniz ben bu sitenin referansı değilim hiç bir alakam yok takip etme gibisinden google etki eden bir link biçimidir. Yani google ben bu siteyi önermiyorum alakam yok diyorsunuz.

Nofollow link kullanım şekli:

<a href=”beycanblog.com” rel=”nofollow”>beycanblog</a>

Dofollow Link Nedir? Ne İşe Yarar?

Dofollow link ise ben bu sitenin referansıyım alakam var bu siteyi takip et diyorsunuz yani google bu siteyi takip edin diyorsunuz bir nevi bu anlama gelmekte.

Dofollow link kullanım şekli:

<a href=”beycanblog.com” rel=”dofollow”>beycanblog</a>

Evet şimdi nofollow linkin ne olduğunu ne işe yaradığını öğrenmiş olduk.

Peki Linkleri Nofollow Yapmanın Yararları Nelerdir? Neden Nofollow Yapmalıyız?

Şöyle bir örnek ile başlamak istiyorum arkadaşlar kendini düşün ve çevrendeki herkese kefil oluyorsun böyle düşün internet siteleri de bunun gibi aynı sen tüm dış linklere nofollow yerine dofollow verirsen verdiğin bağlantıların hepsine kefil olmuş oluyorsunuz google takip et diyorsunuz ve bu sizin kalitenizi düşürüyor. Bunun size etkisi ise herkese referans olduğunuz için size referans olmanın bir önemi kalmıyor. Yani reklam, tanıtım yazısı, ücretli link vs hariç herkese bence hepsine nofollow verin ;D.

WordPress De Dış Linkleri Nasıl Otomatik Olarak Nofollow Yaparız?

external links

Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına arkadaşlar. İlk olarak küçük bir eklentiye ihtiyacımız var External Links adlı eklentiyi indirelim sonra WordPress Admin Paneli > Ayarlar > External Links yolunu takip edin ve ayarlara gelin.

WordPress External Links Eklentisi Ayarları

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir ayar bölümümüz var ben şunu bunu işaretleyin demek istemiyorum neyin ne işe yaradığını söyleyeceğim siz artık kendinize göre ayarlarsınız.

Okumak İstermisin:   Wordpress Tema Geliştirme Eğitim Seti #2 PSD Tasarım

external links ayarları

Apply Globally: Yaptığınız ayarların bütün site genelinde uygulanmasını sağlıyor.

Apply to Text Widgets: Yaptığınız ayarların yazılar, yorumlar ve diğer yazı kutularında uygulanmasını sağlar.

Treat Subdomains as Local: Sitenizin subdomainleri(alt domainleri) içinde yaptığınız ayarların uygulanmasını sağlar.

Auto Convert Text Urls: Metin urllerini otomatik olarak dönüştür diyor işaretleyince bunu yapıyormuş ama ne olduğunu bilmiyorum şahsen.

Add No Follow: Bunu işaretlemeniz gerek çünkü linkleri nofollow yapan ayar bu.

Add Icons: Nofollow olan linkler yeni sekmede açılıyorsa yanında icon belirmesini sağlar aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi.

external links icon

Open in New Windows: Sadece nofollow linklerin yeni sekmede açılmasına yarıyor ben kullanıyorum sizinde kullanmanızı tavsiye ederim ama sadece nofollow linkler.

Exclude HTML Code Blocks: Açıkçası ne işe yaradığını anlamadım ama anlamı HTML kod bloklarını hariç tutun.

Eğer sitenize bulunan dofollow linkler var ise bunların etkilenmemesi için en aşağıda bulunan kutuya bu link adreslerini yazın ama sadece domain kullanmanızı öneririm yani HTTP veya WWW gerek yok beycanblog.com gibi.

WordPress Dış Linkleri Otomatik Nofollow Yapma işlemi bu kadar arkadaşlar sorularınız olursa yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir