Kapat
Wordpress 1.263 0

Işık Hızında WordPress Sitesi (WordPress Site Hızlandırma Rehberi)

Hepinize selamlar arkadaşlar neredeyse 3 4 aydır yazı yazamıyorum bunun sebebi pc bozulmuştu neyse bunların önemi yok artık geri döndüm bu makaleye geldiğine ve bu makaleyi bulduğuna göre büyük ihtimal bir wordpress siten var ve yavaş tam doğru yere geldin aşağı in ve sırasıyla dikkatlice oku tavsiyem hiç bir kelime atlama ;D

Arkadaşlar belkide internet üzerindeki sitelerin 50% si wordpress alt yapısı ile kurulmuş buda gösteriyor ki wordpress en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi (CMS) yani kayıtsız şartsız en çok tercih edilen CMS sistemi kimse itiraz edemez buna şimdi asıl sorun ne? siteniz neden yavaş? belkide çok fotoğraf, animasyon, video, eklenti kullanıyorsunuzdur. Yani bazen wordpress sistemimizi optime etmemiz gerekir Işık Hızında WordPress Sitesi (WordPress Site Hızlandırma Rehberi) adlı makalemi okurken arkanıza yaslanın kemerlerinizi bağlayın çünkü kalkışa geçiyoruz 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0.

Neden Hızlı Site

Yavaş olsa ne yazar demeyin bir ziyaretçi beklemez eğer siteniz çabucak açılmadıysa ziyaretçi direk başka bir siteye yönelir ziyaretçi kaybedersiniz.

SEO açısından da önemli olan bu faktör google’da üst sıralara yerleşmenizi sağlar ama yavaş bir siteniz varsa google’da pek tınlamaz.

Yani nereden bakarsanız bakın hiç iyi bir yanı yok neyse artık konumuza geçelim.

WordPress Site Hızlandırma Rehberi

1) Hızlı Bir Tema Seçin

En önemlisi tema seçimi arkadaşlar temanız ne kadar temiz ve hızlı kodlanmış ise sitenizin performansı da bir o kadar yüksek olur yani temanın sadece görünüşüne aldanmayın bir sürü animasyon şekilli şukullu şeyler kod yığınları olmasın sade ve hızlı bir tema seçin derim

Bu arada WordPress Tema Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? ve 2017 Yılının En Kaliteli Ücretsiz WordPress Temaları. Adlı makalelerimide okumanızı tavsiye ederim mutlaka yararı olacaktır.

Okumak İstermisin:   Seninde Bir Blog Açman Gerek - Neden Blog Açmak Gerek?

2)Gereksiz Yere Her Şey İçin Eklenti Kullanma

Yani her şey için reklam alanı için bile eklenti kullanıyorsunuz kardeşim ya ayıptır yapmayın hiç kodlama bilginiz yoksa yorum bırakın ben yardımcı olurum ama her şey için gereksiz yere bir sürü eklenti kullanmayın sistem siteyimi açacak eklentilerimi çalıştıracak siz düşünün.

3)HTML, CSS, JS Dosyalarınızı Sıkıştırın

html minify

Mesela style.css dosyası var ve bunun içinde bir sürü boşluklar var tamam yan yana yazsa güzelde kardeşim robot değiliz ki biz sonra kodların yerini veya hataları bulamıyoruz neyse demek istediğim bu değil demek istediğim şu bu dosyalar da bir sürü kod bulunur ve bu kodların aralarında ne kadar boşluk varsa o kadar boyutu artar ve sitenizin bu dosyayı okuyup açması uzar bunları sıkıştırarak boyutunu azaltabilir ve sitenizin hızını yüksek miktarda değiştirebilirsiniz.

4)Resimlerinizi Ya Kötü Kalitede Yükleyin İyi kalitede Yükleyecekseniz Sıkıştırarak Boyutunu Düşürerek Yükleyin

Yani resimin boyutu ne kadar büyükse açılması o kadar uzun sürer resim ne kadar kaliteliyse boyutu da o kadar büyüktür mesela wp-smush adlı eklentiyi kullanarak resimlerinizi sıkıştırıp sitenizin performansını arttırabilirsiniz.

Tavsiye Ederim Okumadan Geçme

WordPress İçin Olmazsa Olmaz Eklentiler Güncel 2017

5)Gzip Sıkıştırması Kullanın

gzip

Ya valla kardeşim tam olarak ne olduğunu bende bilmiyorum ama kendi sitemde de kullanıyorum bir çeşit sıkıştırma yöntemli ve çokta işe yarıyor sitenin performansını arttırıyor kullanmak için .htaccess dosyasına ahanda bu kodu yapıştırıver.

# compress text, html, javascript, css, xml: AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain AddOutputFilterByType DEFLATE text/html AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml AddOutputFilterByType DEFLATE text/css AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript # Or, compress certain file types by extension: SetOutputFilter DEFLATE

6)Tarayıcı Önbellekleme Özelliğini Mutlaka Kullanın

Okumak İstermisin:   Yeni Başlayanlar İçin Blog İpuçları.

taryıcı önbellekleme

Nedir bu tarayıcı önbellekleme diyorsan kardeşim şöyle açıklıyım şimdi sen benim siteme girdin ya benim sitemin verilerini senin tarayıcı kaydediyor ondan sonra yeniden veri yüklemekle uğraşmıyor direk önbellekte bulunan verileri sana sunuyor bu kadar yani aşağıdaki kodu .htaccess dosyasına yapıştırman yeter.

<BURAYISİLİNifmodule mod_expires.c> <filesmatch “\.(jpg|gif|png|css|js)$”> ExpiresActive on ExpiresDefault “access plus 1 year” <BURAYISİLİN/filesmatch> <BURAYISİLİN/ifmodule>

7)Lazy Load Eklentisi Kullanın

lazy load

Siteye girdiğinizde verinin tamamını yüklemez sadece görünen kısmını yükler aşağı indikçe aşağıdaki verileri yükler buda sitenizin hızını ve performansını büyük ölçüde arttırır.

Bence bak diyorum ama bence bunlar yeter fazlasına pek gerek duymuyorum ben sizin sorularınız veya merak ettikleriniz var ise arkadaşlar aşağıya yorum yapabilirsiniz yardıma ihtiyacınız varsa yorum yaparak veya iletişim sayfasını kullanarak bana ulaşabilir ve yardım isteyebilirsiniz.

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir