Kapat
Wordpressmibloggermi
Blogger 39 0

WordPress Mi Blogger Mı Hangisini Kullanmalıyım?

Merhaba arkadaşlar ben Halil bu makalemde WordPress Ve Blogger’in karşılaştırmasını yaptım ve hangisini tercih etmelisiniz orası size kalmış hadi başlayalım.

Videolu Sesli Anlatımı İzlemek İzlemek İçin Tıklayın.

Blogger Nedir? Ne İşe Yarar? adlı makalemi okumak için tıklayınız.

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? adlı makalemi okumak için tıklayınız.

WordPress Mi Blogger Mı Hangisini Kullanmalıyım?

Wordpressmibloggermi

WordPress

1. WordPress kullanan kişinin blogunu yayınlayabilmek için hosting kullanması gerekir. Yani blogun ne zaman kapatılacağına ne kadar açık kalacağına hosting sahibi karar verir. Hostin sahibi tüm verinin sahibidir yani tüm kontrol onun elindedir.

2. WordPress’in açık kaynak kodlu yazılım olmasından dolayı, wordpress kullanan kişi kolayca yeni özellikler ekleyebilir ve wordpress açık kaynak kodlu bir yazılım olduğu için bir sürü eklenti ve temaya kolayca sahip olabilirsiniz.

3. WordPress kullanıcıları için sitelerini profesyonel görünümlü hale getirebilecek binlerce ücretsiz ve kaliteli tema vardır. Yaklaşık her türlü siteye uygun bir tema bulabilirsiniz siteniz hangi kategoride olursa olsun temayı beğenmeseniz bile temayı kendinize göre istediğiniz şekilde editleyebilirsiniz.

4. WordPress kullanıcısı iseniz sitenizi istediğiniz zaman istediğiniz yere taşıyabilirsiniz yani yeni bir hosta taşımak alan adını değiştirmek mümkündür, hatta başka içerik yönetim sistemlerine bile taşıyabilirsiniz ve WordPress Blogger’a göre daha yüksek SEO avantajları sunmaktadır.

5. WordPress oldukça güvenli bir sistemdir lakin kendi hostunuzda barındırdığınız için güvenlik ve yedekleme konusunda kullanıcı sorumludur fakat bu işi kolayca yapmanızı sağlayan wordpress eklentileri bulunmaktadır.

6. WordPress açık kaynak kodlu bir yazılım olduğu için geleceği bir şirkete veyahut bir bireye bağlı değildir. Dünyanın her yerinden wordpress için tema eklenti geliştiren wordpress’i geliştiren geliştiriciler mevcuttur yani bu bakımdan wordpress’in geleceği güvenlidir.

Okumak İstermisin:   Blog Açma Rehberi - Wordpress Kurulumu

Blogger

1. Blogger google tarafından sunulan bir hizmettir. Ücretsiz ve güvenlidir fakat blogun sahibi kullanıcılar değildir çünkü bu hizmeti google sağlamakta yani istediği zamanda blogu kapatma yetkisine sahiptir.

2. Blogger size sadece belli hizmetleri sunmaktadır blogspot sitelerinde yapabilecekleriniz kısıtlıdır ve bu araçları ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde arttırmak gibi bir lüksünüz yoktur.

3. Blogger görünüm açısından kısıtlı sayıda şablon sunmaktadır. Blogger içindeki araçları kullanarak şablonların düzenini ve rengini değiştirebilirsiniz fakat mevcut tasarımı tamamen değiştirmeniz mümkün değildir.

4. Blogger kullanıcılarına blogunu başka bir yere taşıma imkanı sunsa da bu işlem esnasında ayarlarınızı ve SEO için yaptığınız bir çok şeyi kaybedebilirsiniz.

5. Güvenlik konusundan bakarsak eğer tabi ki Blogger Google’ın yüksek güvenliği ile korunmaktadır. Sunucuları sizin yönetme imkanınız olmadığı için blogunuzu koruma altına alma veyahut yedekleme işlemleriyle uğraşmanıza gerek yoktur.

6. WordPress’e sürekli yeni güncellemeler gelmektedir fakat Blogger’a uzun zamandır önemli bir güncelleme gelmemiştir Blogger’in geleceği Tamamen Google’a bağlıdır Google istediği zaman blogger’i kapatma yetkisine sahiptir.

Wordpress Mi ? Blogger Mı ?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir