Kapat
sitemap nedir ne işe yarar
Blogger 6 0

Sitemap (Site Haritası) Nedir? Ne İşe Yarar?

Sitemap (Site Haritası), sitenizde yayınladığınız içeriklerin bağlantı adreslerinin (linklerin) bulunduğu .xml uzantılı bir dosyadır. Ve site haritası arama motoru botlarının sitenizi kolayca gezebilmesi ve içeriklerinizi hızlıca bulabilmesi için her sitede mutlaka bulunması gereken önemli bir dosyadır ve ayrıca SEO açısından da çok önemlidir.

Site Haritası (Sitemap), GoogleBot gibi ve diğer arama motorları botları gibi siteye uğrayan botların, sitenizi daha iyi bir biçimde indexlemesi için rehberlik eden dosyadır. Arama motorlarının sitenizi indexlemesinde Site Haritasının etkisi çok büyüktür. Siteyi ziyaret eden botların hangi sayfanın en son güncellendiğini ve site sahibi tarafından belirlenen değerler doğrultusunda hangi sayfanın ne kadar önemli olduğunu tespit eder.

Sitemap (Site Haritası) Kullanmanın Faydaları

Sitemap dosyası olan bir site Sitemap dosyası olmayan bir siteye göre sayfaları indexlenirken daha ayrıntılı bir şekilde indexlenir. Arama motoru botları siteye girince Sitemap’tan web sitenin bütün linklerin detaylarını çeker ve ona göre indexler. Kısaca açıklamak gerekirse sitemap olmayan bir sitenizde sitemap kullanmaya başladığınız andan itibaren indexlenme hızında ve index sayısında gözle görülür şekilde artış olacaktır.

Okumak İstermisin:   Wordpress Tema Geliştirme Eğitim Seti #1 PSD Tasarım

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir