Kapat
Cloudflare Nedir Cloudflare Kurulumu Ve Ayarları Resimli Anlatım
İnternet 50 0

Cloudflare Nedir? Cloudflare Kurulumu Ve Ayarları Resimli Anlatım

Evet bu önemli bir konu işte arkadaşlar neden mi? Zaten büyük ihtmal bir web siteniz olduğu için bu makalemi okumaktasınız. Şimdi düşünün arkadaşlar sizin sitenizin güvenlik ve hız desteğine ihtiyacı var mı tabi ki her sitenin ihtiyacı var değil mi. WordPress üzerinden gitmek istiyorum arkadaşlar wordpress’e gelen güncellemeler genel olarak wordpress’in altyapı açıklarını kapatmak için getirdiği güncellemelerdir. Zaten değişen pek bir şey olmuyor sizde fark ediyorsunuzdur. Doğal olarak bu güncellemeleri yaptığınızda altyapı açıklarını kapattığınız için sitenizin hacklenme ihtimalide düşecektir. Lakin herkes sitenizi hacklemeyip bir mesaj bırakma peşinde değil mesela sizi çekemez başka bir site sahibi veya bu yöntemi bilen herhangi bir kişi yani demek istediğim DDos saldırısı yaparak sitenize aşırı trafik göndererek sitenizi yavaşlatabilir hatta bunun siteyi devre dışı bırakma ihtimali bile vardır. Bunu nasıl engellerim diye düşünüyorsan işte burada cloudflare devreye giriyor. Cloudflare Nedir? Cloudflare Kurulumu Ve Ayarları Resimli Anlatım adlı makalemi dikkatle okumanızı öneririm.

Cloudflare Nedir? Cloudflare Ne İşe Yarar? Cloudflare Özellikleri Nelerdir?

CloudFlare-Logo

Cloudflare bana göre mükemmel bir şey sizin içinde öyle hatta bunu okuduğunuzda anlayacaksınız.

Cloudflare siteniz için hız, cache, sıkıştırma ve güvenlik özellikleri sağlayan ücretli ve ücretsiz paketleri bulunan bir sistemdir. Cloudflareyi sitenize doğru bir şekilde kurup entegre ettiğiniz zaman ve yapacağınız ayarlar doğrultusunda. Siteniz için güvenlik duvarı, hız için sıkıştırmalar, cache, html/css ve js sıkıştırmaları, ftp, webmail ve cpanel giriş engellemeleri gibi daha bir çok farklı özellik sunmakta olan bir sistem. Şahsen ben cloudflarenin DDos saldırılarından korunmak için başarılı bir sistem olarak buluyorum. Örneğin bazı sitelere girerken siteye erişmeden önce bir pencere çıkar ve 5 saniye beklersiniz işte bu cloudflarenin güvenlik duvarı özelliğidir.

Okumak İstermisin:   RowBlockChain Nedir?

Şimdi Gelelim Cloudflare Kurulumunu Nasıl Yapacağımıza

1)İlk Önce Hesap Oluşturun Veya Kayıtlı İseniz Giriş Yapın.

cloudflare login

Öncelikle Cloudflare kayıt sayfası linkini kullanarak bir hesap oluşturun hesabınız var ise giriş yapın. Bu adımı lütfen doğru bilgileri vererek yapın çünkü en önemli nokta burası.

Bu adımı yaptıysanız devam edelim.

2)Cloudflare Site Ekleme Kısmına Geldik

cloudflare setup

Zaten kayıt olduktan hemen sonra site ekleme bölümü gelir boş kutuya site adresinizi yazın ve ‘Scan DNS Records’ tıklayın tıkladıktan sonra cloudflarenin DNS sunucularınızı tanımlamasını bekleyin.

3)DNS Ayarları

cloudflare DNS ayarları

Bu kısımı hiç kurcalamamanızı tavsiye ederim cloudflarenin kendi oluşturduğu ayarlar kaldın ve ‘Continue’ butonuna tıklayın.

4)Plan Seçimi

cloudflare plan

Burada kendiniz için ister ücretsiz isterseniz de ücretli planlardan birini seçebilirsiniz siteniz baya yüksek hitli ve saldırı alan site ise ücretli seçmenizi tavsiye ederim seçtikten sonra ‘Continue’ butonuna tıklayın.

5)Son Olarak Cloudflare Alan Adı Sunucularımızı Ayarlayalım 

cloudflare alan adı sunucu ayarları

Son adıma geldik bu adımda size 2 tane nameserver adresi verecek. Alan adınızın kayıtlı olduğu firma paneline girip nameserver adreslerini cloudflarenin size verdiği nameserver adresleri ile değiştirin.

Nameserver adreslerinin dağılıp cloudflarenin aktif olması 1 veya 2 saati bulabilmektedir.

Ve bu kadar sorularınızı sorunlarınızı veya merak ettiklerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir