Kapat
Blog Açma Rehberi - Blog Nasıl Açılır - Blog Kategorisi Seçimi
Blogger 728 0

Blog Açma Rehberi – Blog Nasıl Açılır? – Blog Kategorisi Seçimi

Hepinize selamlar arkadaşlar bu rehberde sizlere neden blog açmanız gerektiğinden ve nasıl bir blog sahibi olacağınızdan bahsedeceğim zaten Seninde Bir Blog Açman Gerek – Neden Blog Açmak Gerek?  adlı makalemde bu konuya değindim eğer bu konuda kararlı iseniz öncelikle Seninde Bir Blog Açman Gerek – Neden Blog Açmak Gerek? adlı makalemi sonrada bu makalemi okumanızı tavsiye ederim neyse lafı fazla uzattım haydi konumuza geçelim.

1)Blog Açmak İstiyorum Ama Hangi Kategoride Blog Açacağımı Bulamadım(Blog Kategorisi/Konusu Seçimi)

Evet tabi kide ilk olarak hangi kategoride veya hangi konuda bir blog açacağımızı seçelim şimdi bu iş kolay gelebilir belki gözünüze ama ben ilk blogumu 2015 yılında açtığımda sadece para kazanma iç güdüsü ile açtığım için ve her konuda yazı yazmaya çalıştığım için başarısızlıkla sonuçlanmış bir durumdu benim blog açma fikrim bir ay sonra kapattım zaten neyse ben size söylemek istediklerimden bahsedeyim.

1)Kesinlikle ve kesinlikle ilgi duyduğunuz bir alan olsun yani bu işi yaparak sıkılmayın.

2)Yani ve her kategorinin kendine has gündem de olan bir şeyleri vardır konu içinde onları seçin derim.

3)Dediğim gibi benim yaptığım hatayı yapıp para kazanma iç güdüsü ile bu işe başlayıp her konu hakkında yazı yazmaya çalışmayın öz olun ve işinizi benimseyin (Google amcada bunları sever söyliyim).

2)Ücretli Blog Kurma Ücretsiz Blog Kurma Hangisini Tercih Etmelisiniz.

 

Yani şöyle geniş çaptan bakarsak

blogger.com kullanarak.(Blogger Nedir? Ne İşe Yarar? Adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim)

blogger

WordPress.com(WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim)

wordpress

Veya

WordPress Scriptini kullanarak. Blog açma imkanlarımız var yani blogger.com ve wordpress.com un her ücretsiz site açma sitesinde olduğu gibi url yapısı siteadi.com yerine siteadi.wordpress.com ve siteadi.blogspot.com yani neden siteadi.com yapmak varken bu çeşitte kullanmak isteyesiniz tabi bunları ücretsiz siteadi.com olarak işe baktığımızda biraz maliyet gerekiyor. ben wordpress scriptini kullanarak kendinize has bir hosting ve domain alıp wordpressi kurarak blog açmanızı tavsiye ediyorum eğer WordPress Mi? Blogger Mı? Hangisini Kullanmalıyım? adlı makalemi okursanız dahada aydınlanmış olursunuz.

Okumak İstermisin:   İnsan Beyninde İşleviyle Hepinizi Şaşırtacak Bir Sistem Tespit Edildi!

Vallahi ne yalan söyleyeyim burada şunu yapın diyemeyeceğim diyemem de zaten çünkü bu tamamen sizin seçiminiz ama benim önerim hosting ve domain alıp wordpress kullanmaktan yana.

3)Domain(Alan Adı) Ve Hosting Seçimi

Hosting Ve Domain(Alan Adı) Nedir?

İlk önce domain(alan adı) ve hosting nedir? sizlere kısaca ondan bahsedeyim domain yani alan adı sitenizin adı arkadaşlar beycanblog.com gibi hosting ise blogunuzun barındırılacağı sürekli açık olan bir server bilgisayar gibi düşünün maliyet bu ikisi sadece ve hosting domain satışı yapan binlerce firma mevcut ama benim size bir kaç önerim olacak.

Domain(Alan Adı seçimi)

İlk önce blogunuza bir isim bulun beycanblog.com gibi kendinize has olsun buldunuz mu e tabi hemen bu kadar kolay değil maalesef domain kayıt test etme adresine girerek alan adınızı test edin başka biri tarafından alınmış mı alınmamış mı alınmamışsa onu satın alacağınız ve kaydını yaptıracağınız bir firma seçelim hosting seçiminden de bahsettikten sonra sizlere bir kaç firma önereceğim.(Bu arada türkçe karakter kullanmıyoruz)

domain sorgulama 1 domain domain sorgulama 2

Hosting Seçimi Ve Satın Alma

Şimdi burada şöyle bir ayrım var wordpress hosting ve linux yani normal hosting bu konuda seçim yapmak için ve detaylı bir bilgiye sahip olmak için WordPress Hosting Mi ? Linux Hosting Mi? Farkları Nelerdir? adlı makalemi okumanızı tavsiye ederim.

hostingwordpress-hosting-mi-linux-hosting-mi

Evet bu seçimleri belirledikten sonra şimdi gelelim firma seçimine benim önerim veridyenden yana dediğim gibi bu işi yapan binlerce yüzbinlerce firma var e tabi doğal olarak dolandırıcısı da var kalitesiz hizmet vereni de var kaliteli hizmet vereni de var 2017’nin En Kaliteli Türk Hosting Firmaları  adlı makalemi okuyarak benim araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda Türkiyenin en kaliteli firmalarını kontrol edebilirsiniz.

Okumak İstermisin:   Deep Web Katmanlar Teorisi Ve Özellikleri

Ama tabi benim önerim kendi çalıştığım firma olan Veridyen İnternet Hizmetleri.

Rehberin Devamı Blog Açma Rehberi – WordPress Kurulumu

Sorularınızı merak ettiklerinizi yorum yaparak benimle paylaşabilirsiniz bu arada görüşlerinizde benim için çok önemli yine yorum yaparak belirtebilirsiniz kendinize iyi bakın.

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir