Kapat
Ölümsüzlük mümkün
İlginç Bilgiler 8 2

Yeni Teknoloji Ölümsüzlük

Merhaba arkadaşlar ben Halil bu makalemde sizlere ölümsüzlükten bahsedeceğim kulağa bir garip geliyor demi aynen öyle bende çok şaşırmıştım ama aslında çokta şaşılacak bir şey yok hadi konumuza geçelim.

Teknoloji çok gelişmiş ya artık öyle bir aşamaya gelmiş ki bilim insanları ölmüş kişileri simülasyonlarıyla yeniden diriltiyor sanki! ölen kişiye ait özellikleri yani ses, yürüyüş,davranış, gülüş vs vs bütün özelliklerini bu simülasyona kopyalıyorlar ve sizde bu sayede sevdiğiniz kişi yıllar önce ölmüş bile olsa onunla vakit geçirme imkanına sahip oluyorsunuz.

ölümsüzlük 2

Yıllardır bilim kurgu filmlerinde görmekte olduğumuz bu özellik şuanda kullanıma geçmiş bulunmakta ne kadar garip demi. Ölmüş kişiye ait simülasyonlar, Sanal Ortamda yaşanmakta ve OculusRift benzeri bir aygıtla erişilmekte.

Ve bu projeyi yürütmekte olan projenin sahibi Muhammed Aurangzeb Ahmad, ölüm devam eden bir tecrübenin kesilmesidir diyor ve Ahmad, “Bu durumu değiştirebiliriz. Ölmüş olan kişilerle artık etkileşimde bulunamasak da bir simülasyon yaratarak kesilmiş olan tecrübeye devam edebiliriz” diyor. Ahmad, bu projeye başlamasının ve ona ilham sağlayan şeyin babasının vefatı olduğunu söylemekte.

Ahmad, “Ölen insanların simülasyonlarının yaratılması geride kalanlar için onlarla etkileşime devam etmenin bir yoludur” diyor ve yaratılan bu yeni teknoloji sayesinde ölmüş olan insanlarla sanki onlar hayattaymış gibi bir vakit geçirme imkanımız oluyor.

ölümsüzlük

Bu simülasyonları sayesinde artık ölen bir kişinin heykeller, anıtlar, mezarlıklar veya masanın üstünde fotoğrafını tutmak gibi yas tutmanın bir çok farkı yolu var ama hepsinin ortak bir noktası şu ki o ölen kişiyi daima hatırlamak değil mi bu ortak nokta? Lakin teknolojinin gelişmesi ile bu yeni teknolojinin vaatleri bambaşka bir boyutta değil mi? Sevdiğiniz insanlarla siz ölene dek vedalaşmak zorunda kalmıyorsunuz bir düşünsenize o daim yanınızda kula bir garip gelmiyor mu?

Okumak İstermisin:   Okullarda istenilen aidat paraları yasal mı?

Ahmad, şunları ekliyor: “Yakında, canlıyı ölülerden ayıran kalın çizgi o kadar net olmayabilir”

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz çok sevdiğiniz biri vefat etti ama bu teknoloji sayesinde onunla vakit geçirebiliyorsunuz yorumlarda benimle paylaşırsanız sevinirim.

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

“Yeni Teknoloji Ölümsüzlük” üzerine 2 yorum

  1. Sülfatör dedi ki:

    Tupac in konseri düzenlenmişti onda da böyle yapmışlardı. Bi süreliğine de olsa hayattaymış gibi.. Çok güzel

    1. Halil Beycan dedi ki:

      Vaay haberim yoktu bak bundan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir