Kapat
RowBlockChain Nedir
İnternet 15 0

RowBlockChain Nedir?

Yerli Kripto Para Birimi Sikke (SKK) Nedir?

Yerli kripto para birimizi anlattık ama sikkenin geliştiricileri tarafından geliştirilen BlockChain teknolojisi RowBlockchaini anlatmaz isek ayıp olurdu.

RowBlockChain Nedir?

Türk mühendislerimiz tarafından geliştirilmiş olan RowBlockChain diğer klasik BlockChain sistemlerinin iyi ve güvenli yönlerini alıp diğer dezavantajlarına çözüm üreten bir BlockChain sistemidir.

RowBlockChain Teknolojisi(Bilgiler Sikke.com.tr adresinden alınmıştır.)

 • RBCP – RowBlockChain iletişim protokolü. SikkeRoot ve İşlem sunucuların iletişim protokolüdür.
 • Standart transfer işlemleri için (Peer to Peer) için blok boyutu en fazla 1 KB’dır. Standart bir BlockChain bloğu 1024 KB – 8192 KB arasında değişmektedir.
  • RowBlockChain’de bir blok oluşturmak için önceki bloğun data verisini yeni bloğa eklenmez!
  • Dolayısıyla rowBlockChain klasik BlockChain sisteminden 1024 – 8192 kat daha az diske ihtiyaç duyar. Bu şu demektir: Bitcoin BlockChain blok zinciri şu an 150GB’a yaklaşmaktadır. Eğer bitcoin rowBlockChain protokolünü kullanmış olsaydı boyutu sadece 150MB olacaktı! 
 • Bloklar RowBlockChain Veritabanına belirli bir sıra ve algoritma ile eklenir. Bu sıra ve algoritma işlemi SikkeRoot tarafınan kontrol edilir.
 • İşlemci sunucuları bir işlem için; bir önce sıradaki bloğun verilerini (Hash değeri, sıra no, gönderen, alıcı, tutar ve zaman damgasını) kullanarak SHA256 fonksiyonunu ile verinin Hash’ini hesaplar ve SikkeRoot’a gönderir.  SikkeRoot oluşturulan bu yeni bloğun Hash’ini onayladıktan sonra ilgili işlem için yayınlayıp RowBlockVeritabanlarına bu bloğu ekler.
 • İşlem sunucuları Hash elde etmek için belirli bir zorluk değeri kullanmaz sadece ilgili datayı SHA256 fonksiyonuyla hesaplayıp sonucunu iletmekle mükelleftir. Bu yöntem işlemlere anlık olarak (Realtime) onay vermemizi sağlar. Bitcoin gibi merkezsiz sistemlerde bu yöntem teknik olarak kullanılamaz!
 • SikkeRoot, İşlem sunucularından gelen işlem cevaplarını değerlendirerek, veritabanı blok yapısı hatalı olanları anında tespit edip, veritabanı güncelleme komutu gönderir. 3 kere hatalı hesaplama yapan sunucuyu devre dışı bırakıp sıradaki sunucuyu ağa katılmaya davet eder.
 • 1 Kb’lık rowBlockChain blok boyutu veriyi diske yazma ve network kullanımını ve hızını binlerce kez hızlandırır…

 

Okumak İstermisin:   AMP Nedir?

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir