Kapat
Bitcoin-Hakkında-Her-Şey
İnternet 70 0

Bitcoin Hakkında Her Şey!

İçerik:


Bitcoin Nedir?

1 Bitcoin’in Değeri Nedir?

Bitcoin Block Chain(Bitcoin Blok Zinciri) Nedir?

Bitcoin Üretimi Nasıl Yapılır?

Peki Bitcoin’in Değeri Nasıl Belirleniyor?

Bitcoin’i Nasıl Kullanırız?

Pekiiii Bitcoin Güvenli Midir?


Bitcoin Nedir?

bitcoin nedir

Bitcoin 2008-2009 yılları arasında Satoshi Nakamoto takma isimli biri veya bir grup tarafından deneysel olarak başlamış bir sistemdir herhangi bir kuruluşa veyahut bir merkez bankasına bağlı değildir ama ülkelerin para birimleri ile satılmaktadır ve transfer işlemleri doğrudan iki kişi tarafından gerçekleştirilmektedir yani bitcoin blockchain(bitcoin blok zinciri) yöntemi ile gerçekleşir biraz aşağıda bundan da bahsettim.

İlk çıktığı zamanlarda değeri pek bilinmemiş ti ama gelin görün ki bitcon’in 2017 yılında %350 lik bir oranda değeri artmıştır ve bitcoinin bir sahibi olmadığı için ve bir merkeze bağlı olmadığı için değeri ile oynama yapabilen tek bir kişi ve güçte bulunmamaktadır.

Bitcoin’in gösterim sembolü ฿ kısaltması ise BTC‘dir.

1 Bitcoin’in Değeri Nedir?

bitcoinin-değeri

1 BTC  Yaklaşık 24,656.71 TL’dir

1 BTC Yaklaşık  6,369.43 USD’dır

1 BTC Yaklaşık 5,457.33 EUR’dur

Ama değeri sürekli güncellendiği için sürekli değişmektedir gerçek zamanlı olarak değerlerini aşağıdaki siteden öğrene bilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Sanal Para Birimlerinin Değerleri

Bitcoin Block Chain(Bitcoin Blok Zinciri) Nedir?

blockchain

Bitcoin Bloack Chain bitcoin işlem kayıtlarının tutulduğu herkese açık bir kayıt sistemidir. Bu blok zincirinin eşi ve benzeri bulunmamakla beraber hiç bir merkez havuzla birlikte çalışmıyor. İşlemler ise B ödeyen T miktar bitcoini C alıcısına gönderir şeklinde yapılmaktadır.

Ve bu blok zinciri veri tabanı herkese açıktır.

Peki Bitcoin Kağıt Paranın Yerini Alabilir Mi? Ya Sizce?

gelecegin para birimi

Genel anlamda bakarsan çoğu kişi bitcoini geleceğin para birimi olarak görmekte hatta ve hatta gündelik kullanmakta olduğumuz paraların kaldırılıp dijital paralara geçileceğini iddia edenler bile var. Ama şöyle bir baktığımızda bana güzel olur gibi geliyor tabi bir sorun da şu ki dijital hırsızlıklarda artar diye düşünüyorum ve şuan için sanki erken gibi belki biraz daha ileride bu olabilir.

Okumak İstermisin:   SEO Hakkında Doğru Olarak Bilinen Yanlış Bilgiler

Bitcoin Üretimi Nasıl Yapılır?

bitcoin-üretimi

Şimdi geldik en cazip yere bitcoin üretim işine bitcoin madenciliği(mining) adı veriliyor. Yani madencilik yaparak para üretiyorsunuz aslında tam olarak böyle değil.  Çünkü bitcoin’in bir merkezi olmadığı için dolayısıyla bir merkez tarafından yönetilmediği için bitcoin kullanılan her sistemde bu süreci gerçekleştirmek için birinin sistemi kontrol gibi bu tür işleri bir bedel karşılığında yapması gerekmekte ve işte tam olarak bu işi yapanlara madenci denmekte.

Bunu konuyu ayrı bir makale olarak daha derin bir şekilde anlatacağım çünkü baya derin bir konu burada sadece üstünden geçtim.

Peki Bitcoin’in Değeri Nasıl Belirleniyor?

bitcoinin-değeri

Eğer yazıyı tamamen okuyup buraya kadar geldiyseniz zaten bahsetmiştim bitcoin herhangi bir merkeze bağlı olmadığı için kendi yapısından gelen bir değeri de bulunmamakta ve daha çok bitcoin kullanan kişilerin kabul etmesi ile değeri belirlenmektedir.

Bitcoin’i Nasıl Kullanırız?

bitcoin-wallet

Bitcoin kullana bilmeniz için öncelikle bir cüzdan açmanız gerekiyor. Bu cüzdanı bir sürü istediğiniz platformdan oluştura bilmektesiniz. Bilgisayar, Cep Telefonu, İnternet gibi.

Yine bu konuyu da ayrı bir makalede daha geniş bir şekilde anlatacağım.

Pekiiii Bitcoin Güvenli Midir?

bitcoin-güvenlimi

Bahsettim gibi bitcoin’in bağlı olduğu hiç bir yer kişi veya bir merkez veya bir şirket yoktur ama bitcoin bağlı olduğu bazı protokoller vardır. Ve yaptığınız bütün işlemler bu protokoller çerçevesinde şifreleniyor. Ayrıcada bitcoin’in yapısından gelen sağlam bir işlem kaydına sahiptir. Kendi yaptığınız hatalar şifrenizi çaldırma, bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hatası ile oluşan bu durumlar dışında sistemde herhangi bir güvenlik zaafı yoktur.

Sorularınızı ve merak ettiklerinizi yorum yaparak belirte bilirsiniz.

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir