Kapat
okullarda istenilen aidat paraları
Genel 1.152 0

Okullarda istenilen aidat paraları yasal mı?

Merhaba arkadaşlar ben Halil bu makalemde çok farklı bir konuyu ele almak istiyorum bu sorun herkesin sorunu hatta benimde sorunum geçen sene alan seçimi için kağıtlar verildi ve eğer 100 lirayı getirmezseniz kağıdı almayız tehdidi bile vardı yanlış hatırlamıyorsam.

aidat

Şimdi konu şu ki arkadaşlar hiç bir veli zaten parayı isteyerek vermez genel olarak hepsinin verme sebebi idareciler çocuğuma ters yapmasın öğretmenlerle sorun yaşamasın diye veriyor neden baş kaldırmıyorlar böyle bir para talebinde bulunmak suçtur diye neden söylemiyorlar bilmiyorum.

Konuya 2016-2017 eğitim yılına girerken Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin YALÇIN’ın konuşmalarıyla başlayayım.

metin yalçın

Diyor ki “Gönüllü bağış vardır bunun ötesinde kimsenin para istemeye hakkı yoktur.”

Metin YALÇIN konuşmasına devam ederek

söz konusu olayla ilgili yönetmeliklerin çok açık olduğunu ve hiçbir okul yöneticisinin ya da öğretmenin bu tarzda para istemeye ve toplamaya yetkisinin olmadığını aktardı. Kurumlarda, okul aile birliklerine gönüllü bağış yapılabileceğini ve bunun haricinde her ne şekilde olursa olsun kimsenin hiçbir öğrenci ya da veliden para istemek gibi bir hakkı olmadığını söyledi her ne adı altında olursa olsun temizlik giderleri o bu şu fark etmez hiç bir şekilde istenmeye hakkı olmadığını söyledi.

Mesela bizim okulda müdür diyor ki bu 100 lira bağışı her kes vermek zorunda bende şunu demek istiyorum bir bağışın miktarı olmaz iki gönülden gelip verilirse bunun adı bağış olur değil mi arkadaşlar.

Yani şu ki eğitim öğretim ücretsizdir ve okullarda her ne adı adında olursa olsun her ne şekilde olursa olsun para istemek yasal değil aksine suçtur arkadaşlar velilerinize iletmenizi tavsiye ederim.

Sorularınızı ve merak ettiklerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Okumak İstermisin:   Deep Web Nedir? Dark Web Nedir? Videolu Anlatım

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir