Kapat
google'ın yeni işletim sistemi fuchsia
Android 2.346 0

Google’ın Yeni İşletim Sistemi “Fuchsia”

Google’ın 2016 nın Şubat ayında geliştirmeye başladığı yeni işletim sistemi projesi olan Fuchsia tamamıyla Google tarafından geliştirilmektedir peki yıllardır kullandığımız Android’e ne olacak.

fuchsia görüntüler 2

1 yıldan beri tamamen Google tarafından geliştirilmekte olan Fuchsia Android ve Chrome OS gibi açık kaynak kodlu olacak.

Google’ın seminerlerin de yapmış olduğu açıklamalara göre Fuchsia işletim sisteminin akıllı telefonlar için tasarlandığı bilgisini verdi buda demektir ki akıllı telefonlar için geliştirilen yeni bir işletim sistemi demek Android işletim sistemi için bir tehtit demektir.

fuchsia görüntüler 3

Google’ın Fuchsia adlı işletim sisteminin ne zaman çıkacağına dair firma yetkilileri şunları söyledi.

“Magenta Projesi (Fuchsia) başlayalı yaklaşık bir yıl oluyor. Android, kullanıcılarla tanışmadan önce 5 yıl boyunca Google binası içinde kaldı ve geliştirildi. Eğer Fuchsia da aynı yolu izler ve karşımıza bir aksilik çıkmazsa, 2020 yılında Fuchsia işletim sistemine sahip bir cihazı görebiliriz.”

Fuchsia İşletim Sistemi Görselleri.

fuchsia görüntüleri

Öncelikle Google neden yeni bir işletim sistemi hazırlıyor?

Google’ın yeni işletim sistemi geliştirmesinin sebebi donanım ve işletim sistemi arasında yapılmakta olan işlemleri bir kernel (işletim sistemi çekirdeği) kontrol eder ve bu kernel orjinal olarak linux alt yapısına sahiptir yani geliştirilen yeni işletim sistemi Fuchsia için bu problemi tamamen ortadan kaldırmak için linux altyapısı yerine Magenta adlı kernel (işletim sistemi çekirdeği) i geliştirmekte.

Çoğunuzun bildiği üzere Android ve Chrome’da linux alt yapısı kullanılmaktaydı yani Google artık linux alt yapısını bırakarak Fuchsia için özel olarak geliştirdiği Magenta adlı kernel (işletim sistemi çekirdeği) ni kullanacaktır.

fuchsia görüntüler 4

Henüz işletim sistemi ile ilgili pek bir bilgiye sahip olmasak dahi elimizde bulunan bilgilere göre işletim sisteminin özellikleri şöyle.

  • Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olacak ve geliştiriciler tarafından geliştirilebilecek.
  • Linux yerine Google tarafından geliştirilen Magenta adlı çekirdek kullanılacak.
  • İşletim sisteminin tüm hakları Google’e ait olacak.
  • İşletim sistemi gelecekte Android ve Linux’un yerini alacak.
  • 64 bit ARM tabanlı işlemcilerde kusursuz çalışacak.
  • Nesnelerin interneti uygulamaları için tasarlanmakta.
  • Akıllı cihazların yönetimini kolaylaştıracak.
  • Kullanıcılar Fuchsia işletim sistemi üzerinde uygulama yazabilecek.
Okumak İstermisin:   Android Things 5. Geliştirici Sürümü Yayınlandı

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir