Kapat
teknoloji
Android 7 0

Doğru Olduğu Sanılan Teknoloji Efsaneleri

Evet hadi şimdi herkes teknoloji ile ilk tanıştığı yıllara gitsin bakalım aklınıza neler gelecek yaptığınız çılgınlıklar ve çoğumuzun doğru bildiği yanlışlar hadi sizlerle beraber Doğru Olduğu Sanılan Teknoloji Efsaneleri’ni inceleyelim.

1. Telefonumu Şarj Cihazına Takılı Bırakırsam Bataryam Ölür.

Evet genel olarak bu konuyu herkes böyle bilmekte genel olarak ta akıllı telefon kullanıcıları bataryasını tam şarj etmek için telefonunu gece boyu takılı bırakırlar. Bunu ilk çıkarttı bilmiyorum ama çoğu insanlar bunun batarya ömrüne zarar verdiğini iddia ediyorlar lakin şimdiye kadar bunu gösteren bir kanıt sunulmadı. Zaten şöyle ki akıllı telefonların şarj kapasitesi dolduğunda şarjı durduran teknolojiye sahip lityum iyon piller ile çalışmakta.

şarj

2. Megapiksel Ne Kadar Yüksek Olursa Görüntü O Kadar Kaliteli olur.

Evet gene bataryam ölür konusu kadar yaygın olan bir teknoloji efsanesi 20 megapiksel kameraya sahip cihazla 10 pegapiksel kameraya sahip cihazın arasındaki fark nedir sayısal olarak yüksek olduğu için görüntü kalitesinin artacağını düşünüyorsanız eğer yanılıyorsunuz. Bir cihazın yüksek kalitede görüntü sunmasının sebebi merceklere ve sensörün ne kadar ışık alabildiği ile alakalıdır. Yani seçim yaparken megapiksel yerine cihazın diyafram açıklığına ve merceğine bakın.

megapixel

3. Sinyal çubukları ne kadar iyi ise mobil veri hızım o kadar iyidir.

Maalesef üzülerek belirtmeliyim ki bu konunda da yanılmaktasınız telefonların genellikle sol üst köşesinde bulunan sinyal çubukları o an bağlı olduğunuz baz istasyonuna yakınlığınızı göstermektedir yani internet hızınızı etkileyen başka faktörlerdir.

sinyal çubukları

4. Çöp Kutusunu Temizlediğimde Dosyalarım Kalıcı Olarak Silinir.

Bak bu bana göre iyi bir şey ya size göre bence size göre de iyi çünkü bilgisayarda geri dönüşüm kutusunu boşalttığınızda verilerinizin hiç biri silinmez kullanmakta olduğunuz harddisk (sabit disk) te iz bırakırlar daha doğrusu harddiskin bir bölümü vardı orada saklanıyor ismini unuttum eğer bulabilirsem eklerim yani harddiskiniz sildiğiniz alanın boşaltarak üzerine yeni dosyalar yazmanıza izin verir yani hiç bir dosya tamamen silinmemektedir her zaman harddiskin içindedir çeşitli programlarla bu dosyaları yeniden yazdırmanız mümkündür tabi ki başka bir alan olmak kaydıyla yani yeni bir harddisk.

Okumak İstermisin:   İnsan Beyninde İşleviyle Hepinizi Şaşırtacak Bir Sistem Tespit Edildi!

çöpkutusu

Eğer sizinde paylaşmak istediğiniz teknoloji efsaneli var ise yorumlarda belirtirseniz sevinirim bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Halil Beycan {Halil Beycan}

İnternet dünyası ile haşır neşir olan VB.NET programla dilinde kendini sürekli geliştiren araştıran öğrenmeyi seven ve öğrendiklerini sizlerle bloğunda paylaşan sizlerden biri olan bir blog yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir